İtalyanca kökenli pergola kelimesi gölgelik anlamına gelmektedir. Genellikle ahşap gölgelik olarak bilinir. Ancak kompozit ahşap malzemeden yapıldıklarından daha az bakım gerekir ki, bu nedenle de daha çok tercih edilmektedir. Özellikle pergola Şanlıurfa, yazlıklarında yoğun talep gören bir üründür.

Şanlıurfa’da Pergola

Şanlıurfa’da genel olarak kullanılan süs havuzları etrafında yapılandırılan pergola sistemleri, özellikle sarmaşık bitkiler ile donatılarak görsel bir ürün sunulur. Pergola Şanlıurfa için böyle bir görselliğin sık sık rastlandığı bir şehirdir. Hatta o kadar yoğun kullanılır ki, şehir sokaklarında bile rastlamak çok kolaydır. Kısacası Şanlıurfa, pergolayı en fonksiyonel şekilde kullanarak, yazın kavurucu sıcaklardan hal-kın korunmasını sağlamaktadır.

Diyarbakırda’da Pergola

Diyarbakır da pergolaların kullanıldığı şehirlerimizden biridir. Özellikle yürüyüş yolu boyunca, sarmaşık bitkilerle ya da saçaklı bitkilerle süslenmiş olarak görebileceğimiz pergola,Diyarbakır cemiyet hayatının da beğenilenleri arasındadır. Özellikle bahçeli konutların bahçe girişinden, konut kapısına kadar olan yürüyüş yolunun sarçaşık bitkilerle süslü pergolalar ile korunması estetik sonuçlar yaratan bir uygulama olmuştu

Bir önceki yazımız olan EVİNİZDEKİ NADİDE BİR ALANDA GÜNÜN STRESİNİ ATIN başlıklı makalemizde Kış bahçesi dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir