Ülkemizde “AZ PARAYLA ÇOK KAZANÇ” furyasının bir diğer girişim fikri de SOLUCAN YETİŞTİRİCİLİĞİ. Tıpkı mantarcılıkta olduğu gibi son zamanlarda ilan sitelerinde devren satılık onlarca tesis görebilmeniz mümkün. İnsan ister istemez merak ediyor: SOLUCAN YETİŞTİRİCİLİĞİ BİTİYOR MU?

  • Ülkemizde Solucan Yetiştiriciliği Ne Zaman Başladı?

2000’li yılların başlarından bu yana ülkemizde solucan yetiştiriciliği yapılıyor olsa da yakın geçmişe kadar kimse bilmiyordu. Özellikle son 5 yıldır küçüklü büyüklü yatırımlara hız verildi ve günümüzde binlerce kayıtlı/kayıtsız üretici bulunmaktadır.

  • Solucan Gübresi Nerelerde Yetiştiriliyor?

Gerekli izolasyonlar yapıldığı takdirde gerek betonarme bir binada gerekse çadırda gübre üretebilmek mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta üretimhanenin yerleşim yerlerinde uzakta olmasıdır. Çünkü taze yapılmış mama gerçekten kötü koku yaymakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Buna rağmen günümüzdeki üretimhanelerin birçoğu bodrum katlarda ve yerleşim merkezlerindeki boş arsalarda yapılmaktadır.

  • Peki, İnsanlar Bu İşten Para Kazandı Mı?

Tıpkı mantarcılıkta olduğu gibi bu işe ilk başlayanlar çok büyük paralar kazandı ve kazanıyor da. Günümüzde üretimin ayağa düşmesi, haksız rekabeti beraberinde getirmiştir. Bu işi ikinci iş olarak yapıp zarar etmemek adına elindeki ürünü maliyetine satmaya çalışanlar piyasayı altüst etmiştir. Ancak temiz, kurallarına uygun bir şekilde yapıp; kendi bünyesinde katı-sıvı gübre paketlemesi yapanlar halen büyük paralar kazanmaktadır.

  • Solucan Gübresinde Hala Para Var Mı?

Ülkemizde bir iş fikrinin meşhur olmasıyla ayağa düşmesi bir oluyor maalesef. Solucan gübresi, kimyasal gübre kullanımının azaltılması konusunda oldukça büyük ses getirmişti. Ancak işin meşhur olmasıyla dolandırıcı sayısı da arttı. İnsanlara düşük yatırımla büyük kazançlar vaat ediliyor. Hal böyle olunca herkes elindeki avucundakini bu işe yatırıyor. Ancak bir sıkıntı var; bugün piyasada anahtar teslim tesis kurduğunu iddia edenlerin birçoğu solucanları sattıktan sonra telefonlara çıkmıyor. Bunun sonucunda devren satılık solucan tesisleri vitrinleri süslüyor. Sözün özü gerçekten sağlıklı koşullarda üretim yapıp; katı-sıvı gübresi paketlemelerinizi de kendiniz yapıp pazarlayabilirseniz bu işten kazanırsınız. “Solucan aldığım yer gübre alma garantisi verdi, benim sırtım yere gelmez!” derseniz işinizin fazla uzun ömürlü olacağını söylemek zor.

Bir önceki yazımız olan Kış Aylarında Çadırları Isıtmak Zor mudur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir